نحوه جلوگیری از ایجاد عکس های آپلود شده در سایز های مختلف وردپرس

نحوه جلوگیری از ایجاد عکس های آپلود شده در سایز های مختلف وردپرس

حذف تصاویر بدون استفاده ایجاد شده در ابعاد مختلف 

جلوگیری از ایجاد فایل تصاویر اضافی در وردپرس بصورت پیشفرض وردپرس از هر تصویری که آپلود می کنید 3 عدد کپی با سایزهای مختلف ایجاد می کند. پوسته ها و پلاگین های مورد استفاده شما گاهی سایزهای دیگری هم به این گروه اضافه می کنند و ممکن است تعداد این کپی ها به 20 عدد هم برسد. چنانچه تعداد مطالب سایت شما بالا باشد و از تصاویر زیادی هم استفاده کرده باشید در این صورت با حجم بالای اشغال فضای هاست مواجه خواهید شد. همچنین حجم فایل های بکاپ و مدت زمان بکاپ گیری از سایت شما افزایش می یابد. در ادامه به شما روش هایی را توضیح می دهم که بتوانید سایز هایی که استفاده نمی کردید را غیر فعال و حذف کنید. برای آموزش به ادامه مطلب مراجعه کنید…

آموزش غیرفعال کردن تصاویر در سایز های مختلف وردپرس

ابتدا باید ببینید که چه تعداد کپی و با چه سایزهای توسط وردپرس برای هر تصویر ایجاد می شود. وردپرس بطور پیشفرض ۳ کپی برای سایز های Large ، Medium و بندانگشتی thumbnails ایجاد می کند. پوسته وردپرس سایت شما، پلاگین ها و اسلایدر ها ممکن است سایزهای دیگری برای خود ایجاد کنند.

اولین مرحله باید به file manager هاست خود وارد شوید و در پوشه wp-content وارد پوشه uploads شوید. به پوشه سال و سپس پوشه ماهی وارد شوید که این اواخر در آن آپلود تصویر داشتید. لیست فایل های تصاویر را مانند شکل زیر می توانید مشاهده کنید:

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید برای تصویر آپلود شده ping.jpg سه عدد کپی با سایزهای مختلف ایجاد شده است که دو عدد از آنها مربوط به خود وردپرس و 1 عدد ایجاد شده توسط قالب سایت هستند. شما به راحتی می توانید جلوی ایجاد تصاویر پیشفرض وردپرس را بگیرید. البته توصیه می کنیم همیشه امکان ایجاد بندانگشتی ها یا thumbnails را بدهید چون مدیریت گالری در وردپرس از آنها استتفاده می کند. برای اینکار کافی است به منوی تنظیمات، و سپس بخش رسانه در مدیریت وردپرس بروید و اعداد هر سایز که استفاده نمی کنید را برابر ۰ قرار دهید.

ما در قسمت وبلاگ آسیو هاست از تصاویر medium و large هیچ استفاده ای نمی کنیم اما ایجاد بندانگشتی ها را فعال نگه داشته ایم:

اما دو سایز دیگر توسط قالب ما برای تصاویر شاخص و آیکون پست ها با سایز های ۵۰ و ۲۲۰ ایجاد می شوند که توسط سایت در حال استفاده هستند. پس ما نیاز داریم که از هر فایل تصویر ۳ عدد کپی داشته باشیم. اما ممکن است قالب سایت شما سایز هایی ایجاد کند که در سایت خود بکار نبرده باشید. همانطور که تا پیش از راه اندازی بخش وبلاگ آسیو هاست ما نیز از سایز های ایجاد شده توسط قالب برای تصاویر شاخص و آیکون پست ها استفاده نمی کردیم. تابع ایجاد سایز تصاویر یعنی add_image_size در فایل functions.php از فایل های پوسته شما قرار دارد و مشابه کد زیر می باشد:

;add_image_size( 'homepage-thumb', 220, 180, true )
;
add_image_size( 'homepage-thumb', 50, 50, true )

البته ممکن است شما چند خط مشابه بیشتر هم داشته باشید. حذف هر سطر برابر است با غیر فعال کردن ایجاد آن سایز از تصاویر. همچنین شما باید سطری که شامل set_post_thumbnail_size هست نیز جهت جلوگیری از ایجاد بندانگشتی توسط قالب حذف نمایید:

;set_post_thumbnail_size( 150, 150 )

توجه کنید که هر یک از این سایز ها ممکن است در سایت شما توسط اسلایدرها، پیوست ها و … بکار رفته باشد، پس باید دقت کنید که واقعا آن سایزهایی که کاربرد نداشته اند را حذف نمایید.

برخی سایز های دیگر ممکن است توسط پلاگین هایی مثل اسلایدرها، گالری تصاویر و … ایجاد شوند که اگر آنها نیز بکار نمی آیند باید در میان فایل های پلاگین های مربوطه به دنبال کد add_image_size باشید.

پس از انجام این کارها برای تصاویری که آپلود می کنید کپی های جدیدی ایجاد نمی شود اما کپی های ایجاد شده برای تصاویر قبلی در هاست شما باقی می مانند. اگر بلا استفاده هستند می توانید از طریق file manager اقدام به حذف آنها کنید و یا از پلاگین هایی مانند Force Regenerate Thumbnails استفاده کنید. بکاپ گیری قبل از استفاده از چنین پلاگین هایی فراموش نشود.

نظرات کاربران

۲ دیدگاه ارسال شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 16 =

 1. به جای سلام، درود و دو صد بدرود (زنده باد ایران و ایرانی و همه خوبان)

  لطفاً مورد فوق را برای ووکامرس هم توضیح دهید.

  و افزونه ای که بشه فایلهای اضافی ایجاد شده در هاست توسط قالب یا افزونه ها مثلا ووکامرس و خود وردپرس رو پاک کرد و فقط خود اصل فایل بمونه رو معرفی کنید! ( می دونم که این کار باعث شکست لینک میشه)

  بطور کلی من دو سایز برای ووکامرس لازم دارم و می خوام همه عکسهای اضافی پاک بشن و دو سایز دلخواهم بمونند.

  من جلوی تولید عکسها رو ( که با کد add_image_size تولید می شوند ) گرفتم و فقط دو سایز تصویر می تونند تولید بشند. (البته از این به بعد)

  اما من می خوام برای آپلودهای قبلی هم همین کار رو بکنم می خوام همه عکسهای اضافی پاک بشن و دو سایز دلخواهم بمونند.

  پیشاپیش سپاس

 2. مهسا گفت:

  ممنون دستتون درد نکنه