نحوه ساخت یک فایل iso در لینوکس به چند روش مختلف

احتمالا می‌دانید که یک فایل ISO را می‌توان بر روی CD/DVD و یا USB ساخته شود. اما آیا می‌دانید که به راحتی می‌توانید فایل‌ها و فولدرهای خود را در یک فایل ISO قرار دهید؟ با استفاده از فایل ISO شما می‌توانید به راحتی بر روی CD/DVD  و یا USB فایل‌های خود را منتقل کنید  به عنوان پشتیبان‌ گیری و یا آن را در یک درایو خارجی سوار کنید و به فایل‌های درون آن دسترسی داشته باشید. اگر می‌خواهید محتویات یک دیسک را پشتیبان‌گیری کنید یا اگر می‌خواهید تعداد زیادی فایل و فولدر را آرشیو کنید، در این مطلب خواهید آموخت که چگونه می‌توان یک فایل ISO در لینوکس ساخت. با ما باشید …..

نرم‌افزار مدیر بایگانی

اگر شما Ubuntu یا Gnome desktop استفاده می‌کنید ، نرم‌افزار مدیریت بایگانی Archive Magager به شما اجازه می‌هد که به راحتی فایل‌ ISO بسازید.

  1. مدیریت فایل (File manager ) را باز کنید. فایل یا فولدری که می‌خواهید پشتیبان‌گیری کنید را انتخاب کنید. راست کلیک کنید و سپس بروی گزینه Compress کلیک کنید.

  1. گزینه .iso را انتخاب کنید . بعد بر روی Create کلیک کنید. این کار همه فایل و فولدر هایی که انتخاب کرده بودید را فشرده‌سازی می‌کند.

روش دوم :

 خط فرمان

دستور dd دستور مفیدی است که شما می‌توانید با این دستور برای ایجاد فایل ISO از آن استفاده کنید. همه کاری که شما باید انجام دهید کافیست که منبع و مقصد را مشخص کنید به راحتی این دستور یک فایل ISO را ایجاد می‌کند.

ساختار کلی بصورت زیر است :

dd if=source of=destination

برای مثال اگر درایو CD-ROM بر روی /dev/hdc  سوار شده است و شما می‌خواهید یک بک آپ از محتوای دیسک به فایل my-cd-backup.iso بگیرید، شما باید دستور زیر را بنویسید:

dd if=/dev/hdc of=/home/username/my-cd-backup.iso

یادتان باشد که نیازی نیست که منبع حتما CD-ROM باشد. منبع می‌تواند یک پارتیشن از هارددیسک باشد یا درایو خارجی یا یک مسیر فایل.

نکته : موارد بیشتری در مورد دستور dd وجود دارد که ما نمی‌خواهیم خیلی وارد جزییات شویم.

شما همچنین می‌توانید از دستور mkisofs برای ایجاد یک فایل ISO استفاده کنید. مزیت mkisofs این است که گزینه‌های بیشتری برای سفارشی‌ سازی می‌دهد که یک فایل ISO را همان‌گونه که شما ی‌خواهید بسازید.

ساختار کلی بصورت زیر است :

mkisofs -o destination-filename source

برای مثال از دستور زیر برای پشتیبان‌گیری از فولدر Home استفاده کنید :

mkisofs -o myHomeBackup.iso /home/username

شما می‌توانید به دستور mkisofs بگویید که افزونه Rockridge را با استفاده از تنظیم گزینه -R فعال کند.

mkisofs -R -o myHomeBackup.iso /home/username

افزونه Joliet نیز با استفاده از گزینه -J فعال می‌شود.

mkisofs -J -o myHomeBackup.iso /home/username

همچنین می‌توانید یک نام حجم (-V) برای فایل ISO انتخاب کنید. اگر فایل ISO را بر روی یک CD می‌ریزید، نام حجم برای نام CD استفاده خواهد شد.

mkisofs -V "Home Folder Backup" -o myHomeBackup.iso /home/username

همچنین می‌توانید فایل‌های خاصی که به فایل ISO اضافه شده بود را حذف کنید ، برای این‌ کار از دستور -m استفاده کنید. این دستور از کلمات به شکل * نیز پشتیبانی می‌کند. بنابراین می‌توانید از ان به شکل زیر استفاده کنید.

mkisofs -m ".*" -o destination source

برای حذف کردن تمام فایل‌های مخفی که به فایل ISO اضافه شده است، می‌توانید از “.”  استفاده کنید.

تمام دستورات mkisofs را با دستور زیر بررسی می‌کنیم :

mkisofs -m ".*" -o destination source

نتیجه‌گیری

در حالی که فایل ISO بهترین گزینه پشتیبان‌گیری نیست ولی می‌تواند مفیدتر از برخی روش‌ها باشد. با این آموزش توانستید فایل‌های ISO را به سهولت ایجاد کنید.

 

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 2 =