آشنایی با سیستم مدیریت فایل Cpanel

سیستم مدیریت فایل (FileManager) این امکان را به ما می دهد که بدون استفاده از برنامه های FTP مانند Filezila بتوانیم فایل ها و پوشه های سایت خود را مدیریت کنیم. با FileManager می توان پوشه ها و فایل ها را ایجاد، حذف یا ویرایش کرد.

جهت ورود به مدیریت فایل Cpanel، پس از ورود به مدیریت Cpanel، بر روی آیکون FileManager کلیک کرده تا وارد مدیریت فایل شویم.

f1

 

پس از ورود به قسمت مدیریت فایل با صفحه ای مانند زیر روبرو می شویم. فایل اصلی سایت ما در پوشه public_html قرار می گیرد. به اصطلاح منظور از روت اصلی سایت پوشه ی public_html می باشد.

f2

   جهت آپلود یک فایل به سایت پس از ورود به روت اصلی، از طریق گزینه “آپلود”، فایل مورد نظر را انتخاب و آپلود میکنیم.

f3

برای ایجاد یک فایل یا فولدر جدید از طریق File+ و یا Folder+ اقدام می کنیم.

f4

سپس با صفحه ی زیر روبرو می شویم.

f5

در قسمت 1، نام فایل یا فولدر مورد نظرمون را به صورت لاتین وارد می کنیم. در قسمت 2، پوشه ای که میخوایم فایل در آن ایجاد شود را تعیین می کنیم که public_html/ همان پوشه اصلی است. سپس مورد 3 یعنی Creat New File را انتخاب کرده تا فایل یا فولدر مورد نظر ساخته شود.

   جهت ویرایش یکی از فایل های سایت، باید فایل مورد نظر را انتخاب کنیم سپس از منوی بالا گزینه ی Edit را انتخاب می کنیم.

f6

سپس با صفحه ای مانند زیر روبرو می شویم:

f7

ابتدا در ناحیه ی 1، تغییرات مورد نظر را در کدها ایجاد می کنیم سپس گزینه 2 یعنی Save Changes را انتخاب می کنیم تا تغییرات مورد نظر ذخیره شود.

   جهت تغییر سطح دسترسی فایل ها یا فولدرها ابتدا فایل یا فولدر مورد نظر خود را انتخاب می کنیم و از منوی بالایی گرینه Permissions را انتخاب می کنیم تا با صفحه زیر روبرو شویم.

f8

جهت تعیین میزان امنیت سایت هریک از این دسترسی ها را بسته به نیاز انتخاب می کنیم و سپس گزینه Change Permissions را انتخاب می کنیم.

در صورتی که کل سایت را از لوکال به هاست بصورت فایل زیپ آپلود کرده باشیم، فایا زیپ را انتخاب کرده و گزینه Extract را انتخاب می کنیم:

f9

سپس با صفحه ی زیر روبرو می شویم:

f10

اگر می خواهیم که فایل ها در روت اصلی اکسترکت شوند، آدرس را تغییر نمی دهیم در غیر این صورت آدرس پوشه مورد نظر را می نویسیم. سپس گزینه Extract Files را انتخاب می کنیم.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =